Rzeczpospolita Polska
*Urzad Marszalkowski*
Unia Europejska Europejski Fundusz Spoleczny
Rozmiar czcionki

Być aktywnym

Organizacja Pikników i wyjazdów integracyjnych

W każdej gminie realizującej projekt zaplanowano 3 SenioRITA Pikniki. W trakcie imprez promowany jest zdrowy styl życia, profilaktyka zdrowotna, aktywność ruchowa. Forma spotkania sprzyja integracji i budowaniu relacji międzypokoleniowych. W ramach rehabilitacji społecznej organizowane są wyjazdy uczestników projektu do placówek kulturalnych tj. kina, teatru, opery, filharmonii, muzeum (po 5 takich wyjazdów w każdej gminie).

Warsztaty dla wolontariuszy i lokalnych liderów zmiany

Bardzo ważnym elementem realizacji projektu jest wzmacnianie wolontariatu i liderów zmiany.

Konieczne jest promowanie pozytywnych postaw prospołecznych oraz wyposażenie liderów w instrumenty i narzędzia wzmacniające więzi międzypokoleniowe oraz umiejętności animowania lokalnej społeczności. Powstały Rady Seniorów we wszystkich gminach projektu. Działają także Koła Wolontariatu Senioralnego

Animacje

SenioRITA animacja to zajęcia twórcze i kreatywne, które mają na celu usprawnienie i integrację seniorów, osób niepełnosprawnych, ich opiekunów oraz wolontariuszy. Animacje przeprowadzane są w każdej gminie realizującej projekt. Spotkania z animatorkami i lokalnymi twórcami odbywają się w wybranych świetlicach wiejskich i oferują nie tylko twórcze zajęcia kreatywne, ale też towarzystwo osób w podobnym wieku. Są miejscem integracji osób posiadających podobne trudności i zainteresowania. Animacje są „receptą na samotność”. Oferowane są cotygodniowe rozrywki typu: śpiewanie, szycie, gotowanie dietetyczne, majsterkowanie, zielarstwo, szydełkowanie, filcowanie, robienie nalewek, wspólne czytanie książek. Bardzo ważnym elementem tej animacji jest podtrzymywanie relacji towarzyskich i budowanie relacji międzypokoleniowych.

Nie wiesz gdzie prosić o pomoc?

Partnerzy projektu

Altra Consulting
Bytów
Borzytuchom
Kołczygłowy
Lipnica
Parchowo
Fundacja Szpitala w Bytowie
Studzienice
Miastko
Trzebielino
Tuchomie
Powiat Bytowski