Rzeczpospolita Polska
*Urzad Marszalkowski*
Unia Europejska Europejski Fundusz Spoleczny
Rozmiar czcionki
bursztyny

Wycieczka do Gdańska

17 sierpnia 2023 r. odbyła się edukacyjno – integracyjna wycieczka do Gdańska dla uczestników projektu „Senio-RITA”. Wizytę w Gdańsku uczestnicy rozpoczęli o godzinie 10:00 spotkaniem z przewodniczką przy kościele pw. św. Brygidy. Po zapoznaniu się z podstawowymi zasadami obowiązującymi wycieczkowiczów weszli do wnętrza kościoła, w którym mogli podziwiać przepiękny ołtarz bursztynowy, stanowiący jedyny w swoim rodzaju eksponat na świecie. Trzykrotnie większy od Bursztynowej Komnaty.

Spacerując w kierunku tzw. Zespołu Przedbramia, w skład którego wchodzi Wieża Więzienna i Katownia, zapoznali się z ciekawostkami historycznymi dotyczącymi tej części miasta. Gdańska Starówka jak zwykle zachwyciła swoim niepowtarzalnym klimatem. Spacer ulicą Długą i Mariacką należał do najprzyjemniejszych momentów wycieczki. Ciągi zabytkowych kamienic, stoiska z pamiątkami, kawiarenki, wystawy dzieł artystycznych, przyjemna muzyka ulicznych grajków no i mnóstwo stoisk z bursztynową biżuterią….

Uczestnicy zwiedzili również Bazylikę Mariacką zwaną często „Koroną Gdańska”, największą w Europie świątynią wybudowaną z cegły. Jej potężne mury i wieże wznoszą się wysoko ponad panoramę miasta. Przy historycznej fontannie Neptuna pozwolili sobie na odpoczynek – na chwilę relaksu przy kawie i słodkościach. Następnie zwiedzili Dwór Artusa oraz Muzeum Bursztynu powstałe na terenie Wiel­kiego Młyna na Sta­rym Mie­ście, naj­więk­szego młyna śre­dnio­wiecz­nej Europy, napę­dzanego nie­gdyś wodami Kanału Raduni, wznie­sionego przez Krzy­ża­ków ok. 1350 roku, a przy tym jednego z naj­więk­szych obiek­tów zabyt­ko­wych Gdańska. Powierzch­nia wysta­wien­ni­cza muzeum osiąga nie­mal tysiąc metrów kwa­dra­to­wych.

Nie zabrakło również postoju nad Motławą z widokiem na Żurawia, unikatowy zabytek techniki, jedną z ikon historycznej architektury Gdańska. Wybudowany w XV w. dźwig portowy, z drewnianą konstrukcją osadzoną pomiędzy dwiema basztami, jest jedynym tego rodzaju zachowanym obiektem w Europie. Zwiedzanie Gdańska zakończono o godz. 17:00.

Nie wiesz gdzie prosić o pomoc?

Partnerzy projektu

Altra Consulting
Bytów
Borzytuchom
Kołczygłowy
Lipnica
Parchowo
Fundacja Szpitala w Bytowie
Studzienice
Miastko
Trzebielino
Tuchomie
Powiat Bytowski