Rzeczpospolita Polska
*Urzad Marszalkowski*
Unia Europejska Europejski Fundusz Spoleczny
Rozmiar czcionki

Być zdrowym

W ramach projektu Senio-RITA realizowane są zadania ukierunkowane na zwiększenie sprawności ruchowej i działania w zakresie profilaktyki zdrowotnej i rehabilitacji.

Rehabilitacja domowa

Uczestnicy projektu mogą skorzystać z pakietów rehabilitacji domowej. Rehabilitant odwiedza osobę zależną w domu i po przeprowadzeniu wstępnej oceny potrzeb fizjoterapeutycznych przygotowuje program ćwiczeń z zakresu fizjoterapii z elementami kinezyterapii oraz masażu profilaktycznego.

Zajęcia ruchowe

Zajęcia profilaktyczno-ruchowe odbywają się co dwa tygodnie w każdej gminie realizującej projekt. Zajęcia prowadzi wykwalifikowany instruktor, trener lub fizjoterapeuta. Zajęcia mają charakter zajęć ruchowych typu: pilates, zumba, joga, fitness, nauka tańca. Zajęcia przeznaczone są dla samodzielnie poruszających się seniorek lub seniorów oraz osób niepełnosprawnych. Prócz aspektu zdrowotnego zajęcia spełniają funkcję integracyjną oraz umożliwiają wzajemne, pozytywne oddziaływanie na siebie. Osoby mniej sprawne są zachęcane do wysiłku przez swoich kolegów/koleżanki. Wsparcie grupy i poczucie przynależności jest najskuteczniejszym sposobem przeciwstawiania się własnym bolączkom. Zajęcia mają charakter koedukacyjny.

Pogadanki zdrowotne

W każdej gminie odbywają się pogadanki zdrowotne. Są to spotkania z geriatrą, pielęgniarką środowiskową, lekarzami specjalistami, ratownikami medycznymi, zielarzami, bioterapeutami, dietetykami oraz specjalistami i terapeutami ds. zdrowia. Celem spotkań jest zwiększenie wiedzy i umiejętności praktycznych w zakresie profilaktyki zdrowotnej i zdrowego stylu życia wśród uczestników projektu. Prelegentami spotkań są służby prewencji – policja/ straż pożarna oraz osoby zajmujące się bezpieczeństwem w sieci internetowej.

Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego

Uczestnicy projektu mogą nieodpłatnie użyczać sprzęt usprawniający funkcjonowanie i prowadzenie działań rehabilitacyjnych z wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego zlokalizowanej przy ul. Miłej w Bytowie, zarządzanej przez PCPR Bytów.

Do dyspozycji uczestników są: łóżka rehabilitacyjne manualne i elektryczne, materace przeciwodleżynowe, różnego typu wózki inwalidzkie, podnośniki transportowe i wannowe, pionizatory, balkoniki, rotory usprawniające kończyny górne i dolne, laski i kule inwalidzkie.

Dodatkowo wypożyczalnia udostępnia sprzęt umożliwiający osobom niesprawnym i ich opiekunom wykonywanie codziennych czynności pielęgnacyjnych, w tym: podnośniki wannowe, taborety prysznicowe, ławeczki na wannę, toalety przyłóżkowe, sprzęt medyczny (ortezy i stabilizatory stawu barkowego, kończyn górnych i dolnych) koncentratory tlenu i ssaki elektryczne oraz ciśnieniomierze.

Nie wiesz gdzie prosić o pomoc?

Partnerzy projektu

Altra Consulting
Bytów
Borzytuchom
Kołczygłowy
Lipnica
Parchowo
Fundacja Szpitala w Bytowie
Studzienice
Miastko
Trzebielino
Tuchomie
Powiat Bytowski